Målsætning og værdigrundlag Love og regler Kontakt os
 

01/03 2010

Team Danmark og ESAA



Hvis du er godkendt af Team Danmarks 4 årige studieretning, skal du søge den studieretning, der hedder biologi A, matematik B, kemi C.

Hvis du er ESAA godkendt og ønsker at blive student på 3 år, skal du søge enten samfundsfag A, engelsk A, matematik B eller matematik A, biologi A, idræt B.

 

 

25/02 2010

Gæsteforedrag



Biologi A holdene fra 4.td, 1.mb og 3.sb havde i dag besøg af lektor PhD Ditlev Brodersen fra Århus Universitet. Ditlev fortalte om, hvordan man har fundet frem til den nøjagtige molekylære struktur af ribosomerne hos bakterier, samt hvordan denne viden kan bruges til at designe nye antibiotika, der kan blokere for proteinsyntesen hos bakterier og dermed afhjælpe nogle af de resistensproblemer, man har i dag. Modellerne kan også bruges til at forstå mere detaljeret, hvordan de nuværende lægemidler som f.eks. tetracyklin fungerer.

                                           Anne Sandal, Eva Kullberg og Torben Hviid

 

 

13/02 2010

Tilbage til skolebænken



Den 10. februar 2010 fik ca. 55 forældre mulighed for at gå i gymnasiet for en aften. Forældreforeningen havde inviteret til arrangementet ”Tilbage til skolebænken”, hvor skolens lærere tilbød en undervisningslektion i samfundsfag, kemi, matematik, psykologi og mediefag. Det var en meget inspirerende og hyggelig aften, hvor snakken gik – særligt i frikvarteret. Læs mere under forældreforeningen og arrangementer.

                                                      Hanne Mainz

 

08/02 2010

Forældreskolen på besøg



Det er blevet en fast tradition at biologiholdene fra 8.klasserne på Forældreskolen besøger biologerne på Marselisborg Gymnasium. Her kunne vi i år byde velkommen i helt nye laboratorier. Eleverne kunne igen i år udpege en formodet morder ved hjælp af DNA-analyse - genetisk fingerprinting. Den første klasse på besøg var 8x og deres lærer Susann. Vi glæder os til at se resten af eleverne i de kommende uger (se flere billeder her).

                                       Anne Sandal og Torben Hviid

 

02/02 2010

En hyldest til 1.ms i sneen





          

   Læs om valgfagene her

 

                                     

Tilbage til skolebænken



- Et arrangement for elevernes forældre.

             

Har du lyst til at prøve at gå på gymnasiet for en aften?

Så har du muligheden onsdag den 10. februar 2010 kl. 19.00, hvor Forældreforeningen afholder arrangementet "Tilbage til skolebænken.

Læs mere om arrangementet ved at klikke på invitationen til højre.

 

Gå direkte til tilmelding her.